tirsdag den 11. april 2017

Európske koeficienty po pohárovom týždni (15)

Španielske triumfy v Lige majstrov aj v Európskej lige symbolicky zavŕšili tohtoročnú pohárovú sezónu. Jej jasnými vládcovia boli práve zástupcovia Primera División, ktorí dohromady nazbierali historicky najvyšší zisk do národného koeficientu počas jednej sezóny. V rýdzo španielskom finále vybojoval trofej pre víťaza Ligy majstrov Real Madrid, v Európskej lige sa z víťazstva raduje Sevilla FC.
Rekapitulácia
Nový sezónne rekord má hodnotu rovných 23.000 bodu. Zaslúžili sa o neho fenomenálnym spôsobom španielskej kluby, ktoré vyhrali prakticky všetko, čo mohli. Nie, nie je to fráza.Okrem Realu Sociedad, ktorý sa nepresadil v ťažkej konkurencii základnej skupiny Ligy majstrov, totiž na španielskej tímy už nikto nemal. Real Madrid a Sevilla svoje súťaže vyhrali, Atlético Madrid, FC Barcelona, ​​Valencia a Real Betis potom boli vyradené iba kluby z Primera División.
S veľk ým odstupom skončila na druhom mieste Anglicko (zisk 16.785), ktorú už tretíkrát v rade tiahla predovšetkým Chelsea. Tentoraz však po dvoch úspešných jazdách po veľkej európskej trofeji nesiahala. Tretie bolo s neveľkým ziskom 14.714 Nemecko , ktoré opäť držalo duo Bayern Mníchov, Borussia Dortmund.Obaja nemeckí účastníci finále Ligy majstrov 2012/2013 však narazili na neskoršieho víťaza LM, Real Madrid. Tesne za Nemeckom skončila štvrtá Taliansko (zisk 14.166), ktorá po rokoch ignorovanie EL zistila, že neúspechy v menej prestížnom európskom pohári majú dopad aj na počet miest v LM. To a tiež vidina zisku trofeje na vlastnom štadióne hnalo vpred v EL Juventus. Prvýkrát za päť rokov sa taliansky tím prebojoval v EL do semifinále.
Ďalšie súťaže zakončili ročník s väčším odstupom. Zaujímavosťou je zisk Ruska, ktoré tento rok bralo viac, než Portugalsko či Francúzsko.A hneď za touto sedmičkou končí Česko predovšetkým vďaka ďalšie skvelé jazde Plzne, ku ktorej sa pridal aj Liberec. Až za nami je Ukrajina, Rakúsko, Švajčiarsko, Rumunsko, Turecko, Belgicko či Grécko. Z pohľadu slovenského klubového futbalu veľmi podarená sezóna.
Čo sa týka sledovanějšího a pre nasadzovanie klubov dôležitejšieho poradí národných koeficientov za päť sezón (určujúci pre ročník 2015/2016), pozorovali sme v priebehu celej sezóny niekoľko zaujímavých bodov.Pre hodnotenie najzaujímavejších udalostí v súvislosti s poradím národných koeficientov využijeme zoznam, ktorý sme zverejnili pred začatím pohárovej sezóny 2013/2014:
Súboj až o druhú priečku
Vyrovnané kvalitné výkony v posledných sezónach priniesli španielskemu klubovému futbalu jednoznačné vedenie v poradí päťročného súčte národných koeficientov, ktoré tohtoročné bezkonkurenčné výsledky ešte viac poistili. A to aj napriek tomu, že do štvrtého predkola LM sa kvalifikoval v Európe neostřílený a v osudí Nenasadená baskický Real Sociedad.Medzi druhou Anglickom a tretím Nemeckom však bol pred sezónou len jeden bod rozdielu a Bundesliga mala možnosť vrátiť sa na druhú priečku po 16 rokoch. Anglicko však svoje druhé miesto obhájila, nie snáď ani preto, že sa neopakovalo nemeckej finále v LM (Borussia Dortmund a Bayern Mníchov už moc bodov navyše pridať nemohli), ale skôr kvôli výsledkom ostatných tímov. Veď VfB Stuttgart nepostúpil ani z predkola.
Ďalšie prepad Taliansko?
V posledných sezónach aj napriek čiastkové úspechy nedosahujú celkové výsledky talianskeho futbalu úrovne svojich hlavných konkurentov.Naposledy bola talianska Serie A najúspešnejší v európskych pohároch pred dlhými desiatimi rokmi v sezóne 02/03. Aj preto tento rok mali talianske kluby druhýkrát v rade iba dve istej vstupenky do zákla dnej skupiny LM. Pred sezónou navyše mala Taliansko iba pár desatiniek náskoku na piatej Portugalsko, a hrozil jej tak "zostup" z elitnej štvorky po dlhých 30 rokoch. Talianska šestica však potvrdila to, čo sa zdalo aj na začiatku sezóny, a síce že je ďaleko silnejšia ako šestica klubov z Portugalska.To tento rok nereprezentoval tradičné zástupca Sporting Lisabon a navyše ďalšie ťahúň posledných rokov, SC Braga, vypadol v predkole.
Súboj o Top 5 Ďaleko pravdepodobnejšie sa tak javil portugalský súboj s Francúzskom o zachovaní pozície v elitnej päticu, a to aj napriek tomu, že vďaka odpočtu sezóny 08/09 malo Portugalsko na Francúzsku pomerne veľký náskok. Už spomínaná skladba portugalských zástupcov v porovnaní s tými francúzskymi totiž tiež dávala tušiť, že deľba celkového počtu bodov šiestich kluby, bude oveľa viac bolieť Portugalcov.Táto domnienka sa však nepotvrdila a najmä vďaka Benfice, kto rá po dvojici madridských klubov získala vôbec najviac bodov, zostalo v elitnej pätici pre nasadenie do sezóny 15/16 Portugalsko.
Grécko a Turecko bez tradičných opôr
Svojrázne futbalové prostredie v týchto krajinách už nejedenkrát viedlo k tomu, že o účastníkoch európskych pohárov nerozhodovalo poradie v tabuľke, ale verdikty od zeleného stola. Tentoraz tamojšej situácie vyústila do takej podoby, že po prvýkrát v tomto tisícročí sa Európa musela zaobísť bez gréckeho pohárového suveréna Panathinaikosu či bez tradičných pohárových zástupcov z Turecka, Besiktasu a Fenerbahce (obaja vylúčení v predkolách).Trochu slabšie celková sila zástupcov oboch štátov tak mohla viesť k strate predsezónne pohodlnej pozície na začiatku druhej desiatky v rebríčku národných koeficientov, čo sa do istej miery potvrdilo. Zozadu sa k nim dotiahlo Švajčiarsko, Rakúsko a Česko. Práve s Českom potom budú obe bal kánske krajiny bojovať v budúcej sezóne o dvanástu pozíciu.
Súboj o 12. aj 15. miesto
Dôležité pozície predovšetkým pre nasadzovanie do rôznych fáz LM. Dvanástej (respektíve trináste miesto v prípade kvalifikovanie sa obhajca trofeje do základnej skupiny LM) zaisťovalo podľa formátu z posledných štyroch rokov majstrovi krajiny priamu účasť v základnej skupine Ligy majstrov.Pretože však práve od ročníka 2015/2016 dochádza k drobným úpravám a účasť v základnej skupine pripadne aj víťazmi Európskej ligy, nemusí mať v krajnom prípade istotou základnej fázy LM ani majster krajiny z 12. pozície.
Na 12. pozícii štartovalo ročník Grécko, ktoré malo rovnako bodov ako 11. Turecko. S neveľkým odstupom túto dvojicu stíhalo pred sezónou 13. Švajčiarsko. Za 14. Rakúskom nasledovala štvorica tímov s približne rovnakými zisky - Česko, Izrael, Cyprus a Rumunsko. Tieto krajiny sa mali biť o pätnás tej miesto, ktoré ponúka možnosť usilovať o Ligu majstrov dvoma tímom z jednej ligy. V najlepšej dvanástke sa nakoniec Turecko aj Grécko s vypätím všetkých síl udržali.Dôležitou pätnástu pozíciu si potom vďaka skvelej sezóne vybojovalo Česko, ktoré sa ľahko vzdialilo Rumunsku a veľa z výšky teraz máva Cypre, Izraeli či Dánsku.
Konfrontácia najlepší šestica
vedľa hlavného ukazovateľa aktuálnej sily jednotlivých európskych súťaží, teda popri päťročného rebríčka národných koeficientov, môžeme súťaže porovnávať tiež na základe priamej konfrontácie zástupcov najlepších európskych líg. V základných skupinách LM aj EL sa španielskej, anglickej, nemeckej, talianskej, portugalskej a francúzskej kluby medzi sebou stretli dokopy v 48 stretnutiach. V rámci jarného play-off došlo k ďalším 33 takým stretnutím.Aj túto štatistiku v aktuálnom ročníku suverénne ovláda španielska La Liga .
Španielske triumfy v Lige majstrov aj v Európskej lige symbolicky zavŕšili tohtoročnú pohárovú sezónu. Jej jasnými vládcovia boli práve zástupcovia Primera División, ktorí dohromady nazbierali historicky najvyšší zisk do národného koeficientu počas jednej sezóny. V rýdzo španielskom finále vybojoval trofej pre víťaza Ligy majstrov Real Madrid, v Európskej lige sa z víťazstva raduje Sevilla FC.
Rekapitulácia
Nový sezónne rekord má hodnotu rovných 23.000 bodu.Zaslúžili sa o neho fenomenálnym spôsobom španielskej kluby, ktoré vyhrali prakticky všetko, čo mohli. Nie, nie je to fráza. Okrem Realu Sociedad, ktorý sa nepresadil v ťažkej konkurencii základnej skupiny Ligy majstrov, totiž na španielskej tímy už nikto nemal. Real Madrid a Sevilla svoje súťaže vyhrali, Atlético Madrid, FC Barcelona, ​​Valencia a Real Betis potom boli vyraden é iba kluby z Primera División.
S veľkým odstupom skončila na druhom mieste Anglicko (zisk 16.785), ktorú už tretíkrát v rade tiahla predovšetkým Chelsea. Tentoraz však po dvoch úspešných jazdách po veľkej európskej trofeji nesiahala.Tretie bolo s neveľkým ziskom 14.714 Nemecko , ktoré opäť držalo duo Bayern Mníchov, Borussia Dortmund. Obaja nemeckí účastníci finále Ligy majstrov 2012/2013 však narazili na neskoršieho víťaza LM, Real Madrid. Tesne za Nemeckom skončila štvrtá Taliansko (zisk 14.166), ktorá po rokoch ignorovanie EL zistila, že neúspechy v menej prestížnom európskom pohári majú dopad aj na počet miest v LM. To a tiež vidina zisku trofeje na vlastnom štadióne hnalo vpred v EL Juventus. Prvýkrát za päť rokov sa taliansky tím prebojoval v EL do semifinále.
Ďalšie súťaže zakončili ročník s väčším odstupom. Zaujímavosťou je zisk Ruska, ktoré tento rok bralo viac , než Portugalsko či Francúzsko.A hneď za touto sedmičkou končí Česko predovšetkým vďaka ďalšie skvelé jazde Plzne, ku ktorej sa pridal aj Liberec. Až za nami je Ukrajina, Rakúsko, Švajčiarsko, Rumunsko, Turecko, Belgicko či Grécko. Z pohľadu slovenského klubového futbalu veľmi podarená sezóna.
Čo sa týka sledovanějšího a pre nasadzovanie klubov dôležitejšieho poradí národných koeficientov za päť sezón (určujúci pre ročník 2015/2016), pozorovali sme v priebehu celej sezóny niekoľko zaujímavých bodov.Pre hodnotenie najzaujímavejších udalostí v súvislosti s poradím národných koeficientov využijeme zoznam, ktorý sme zverejnili pred začatím pohárovej sezóny 2013/2014:
Súboj až o druhú priečku
Vyrovnané kvalitné výkony v posledných sezónach priniesli španielskemu klubovému futbalu jednoznačné vedenie v poradí päťročného súčte národných koeficientov, ktoré tohtoročné bezk onkurenčné výsledky ešte viac poistili. A to aj napriek tomu, že do štvrtého predkola LM sa kvalifikoval v Európe neostřílený a v osudí Nenasadená baskický Real Sociedad.Medzi druhou Anglickom a tretím Nemeckom však bol pred sezónou len jeden bod rozdielu a Bundesliga mala možnosť vrátiť sa na druhú priečku po 16 rokoch. Anglicko však svoje druhé miesto obhájila, nie snáď ani preto, že sa neopakovalo nemeckej finále v LM (Borussia Dortmund a Bayern Mníchov už moc bodov navyše pridať nemohli), ale skôr kvôli výsledkom ostatných tímov. Veď VfB Stuttgart nepostúpil ani z predkola.
Ďalšie prepad Taliansko?
V posledných sezónach aj napriek čiastkové úspechy nedosahujú celkové výsledky talianskeho futbalu úrovne svojich hlavných konkurentov.Naposledy bola talianska Serie A najúspešnejší v európskych pohároch pred dlhými desiatimi rokmi v sezóne 02/03. Aj preto tento rok mali talianske kluby druhý krát v rade iba dve istej vstupenky do základnej skupiny LM. Pred sezónou navyše mala Taliansko iba pár desatiniek náskoku na piatej Portugalsko, a hrozil jej tak "zostup" z elitnej štvorky po dlhých 30 rokoch. Talianska šestica však potvrdila to, čo sa zdalo aj na začiatku sezóny, a síce že je ďaleko silnejšia ako šestica klubov z Portugalska.To tento rok nereprezentoval tradičné zástupca Sporting Lisabon a navyše ďalšie ťahúň posledných rokov, SC Braga, vypadol v predkole.
Súboj o Top 5 Ďaleko pravdepodobnejšie sa tak javil portugalský súboj s Francúzskom o zachovaní pozície v elitnej päticu, a to aj napriek tomu, že vďaka odpočtu sezóny 08/09 malo Portugalsko na Francúzsku pomerne veľký náskok. Už spomínaná skladba portugalských zástupcov v porovnaní s tými francúzskymi totiž tiež dávala tušiť, že deľba celkového počtu bodov šiestich kluby, bude oveľa viac bolieť Portugalcov.Táto domnienka sa však nepotvrdila a najmä vďaka Benfice, ktorá po dvojici madridských klubov získala vôbec najviac bodov, zostalo v elitnej pätici pre nasadenie do sezóny 15/16 Portugalsko.
Grécko a Turecko bez tradičných opôr
Svojrázne futbalové prostredie v týchto krajinách už nejedenkrát viedlo k tomu, že o účastníkoch európskych pohárov nerozhodovalo poradie v tabuľke, ale verdikty od zeleného stola. Tentoraz tamojšej situácie vyústila do takej podoby, že po prvýkrát v tomto tisícročí sa Európa musela zaobísť bez gréckeho pohárového suveréna Panathinaikosu či bez tradičných pohárových zástupcov z Turecka, Besiktasu a Fenerbahce (obaja vylúčení v predkolách).Trochu slabšie celková sila zástupcov oboch štátov tak mohla viesť k strate predsezónne pohodlnej pozície na začiatku druhej desiatky v rebríčku národných koeficientov, čo sa do istej miery potvrdilo. Zozadu sa k nim dotiahlo Švajčiarsko, Rakúsko a Česko. Práve s Českom potom budú obe balkánske krajiny bojovať v budúcej sezóne o dvanástu pozíciu.
Súboj o 12. aj 15. miesto
Dôležité pozície predovšetkým pre nasadzovanie do rôznych fáz LM. Dvanástej (respektíve trináste miesto v prípade kvalifikovanie sa obhajca trofeje do základnej skupiny LM) zaisťovalo podľa formátu z posledných štyroch rokov majstrovi krajiny priamu účasť v základnej skupine Ligy majstrov.Pretože však práve od ročníka 2015/2016 dochádza k drobným úpravám a účasť v základnej skupine pripadne aj víťazmi Európskej ligy, nemusí mať v krajnom prípade istotou základnej fázy LM ani majster krajiny z 12. pozície.
Na 12. pozícii štartovalo ročník Grécko, ktoré malo rovnako bodov ako 11. Turecko. S neveľkým odstupom túto dvojicu stíhalo pred sezónou 13. Švajčiarsko. Za 14. Rakúskom nasledovala štvorica tímov s približne rovnakými zisky - Česko, Izrael, Cyprus a R umunsko. Tieto krajiny sa mali biť o pätnástej miesto, ktoré ponúka možnosť usilovať o Ligu majstrov dvoma tímom z jednej ligy. V najlepšej dvanástke sa nakoniec Turecko aj Grécko s vypätím všetkých síl udržali.Dôležitou pätnástu pozíciu si potom vďaka skvelej sezóne vybojovalo Česko, ktoré sa ľahko vzdialilo Rumunsku a veľa z výšky teraz máva Cypre, Izraeli či Dánsku.
Konfrontácia najlepší šestica
vedľa hlavného ukazovateľa aktuálnej sily jednotlivých európskych súťaží, teda popri päťročného rebríčka národných koeficientov, môžeme súťaže porovnávať tiež na základe priamej konfrontácie zástupcov najlepších európskych líg. V základných skupinách LM aj EL sa španielskej, anglickej, nemeckej, talianskej, portugalskej a francúzskej kluby medzi sebou stretli dokopy v 48 stretnutiach. V rámci jarného play-off došlo k ďalším 33 takým stretnutím.Aj túto štatistiku v aktuálnom ro čníku suverénne ovláda španielska La Liga.

Ingen kommentarer:

Send en kommentar